Rubriky
Houby Sezónní aktuality

Opeňka měnlivá

Na přelomu října a listopadu najdete v lesích pařezy obsypané opeňkou měnlivou (Kuehneromyces mutabilis), kterou uvádějí autoři knihy Houby z Boží lékárny jako jednu z hub s protivirovými účinky na virus chřipky typu A a B. Obsahuje fenolické látky a organické kyseliny, například poměrně vzácnou kyselinu protokatechuovou. 

U houby nebyly pozorovány žádné kontraindikace a můžete si z ní připravit chutná jídla, která autoři knihy popisují. Jinou možností je nasušit ji, potom rozdrtit na prášek a naplnit jej do kapslí velikosti 00. Ty potom můžete preventivně užívat v době chřipkových epidemií ráno, v poledne a večer společně s jídlem. Jako optimální denní dávka se doporučuje pět kapslí.

Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)

Poznámka: Jak nás upozornili autoři knihy Houby z Boží lékárny, existuje možnost záměny s podobnou čepičatkou jehličnanovou (Galerina marginata). Bezpečně je rozeznáte tak, že zatímco opeňka krásně voní, a proto se jí také říká voňata, a roste v trsech, jak vidíte na fotografii, čepičatka nevoní a vyskytuje se maximálně v několika jedincích u sebe.

Sdílejte článek na: