Rubriky
Osobnosti

James Cook

Bělostrom různolistý (Melaleuca alternifolia) je dnes známý jako TTO (Tea Tree Oil) nebo kajeput. Pochází z Austrálie, kde měli aboriginci kajeputový olej po staletí za vynikající léčivo. Listy pokládali na horké kameny a inhalovali olejové výpary. Roku 1770 ho jako první popsal ve svém deníku anglický mořeplavec James Cook, který si s jejich pomocí léčil nachlazení. Psal také, že z listů a větévek rozmělněných na kaši si domorodci připravovali obklady a používali je k ošetření „všech nemocí a potíží“.

Roku 1923 doložil chemik Arthur Penfold ze Sydney na základě tři roky trvajícího výzkumu dobrovolníků, že kajeputový olej vykazuje více než desetkrát silnější antiseptické účinky ve srovnání s tehdy standardně používaným desinfekčním prostředkem, jímž byl fenol neboli kyselina karbolová. 

Oficiální portrét Jamese Cooka z roku 1775, National Maritime Museum (největší muzeum námořnictví ve Velké Británii).

V letech 1775–1779 vedl James Cook svoji třetí výpravu. Jejím cílem bylo najít severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky, což se povedlo až roku 1906 Amundsenovi. Roku 1778 se Cook vrátil na Havaj, kde se dostal do konfliktu s domorodci. Při pokusu zajmout jejich náčelníka byl 14. února 1779 v zátoce Kealakekua zabit.

Smrt kapitána Cooka podle rytiny z roku 1790.
Sdílejte článek na: