Rubriky
Byliny

Violka vonná jako posel jara

Můj bylinkový svět
Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.

Nádherná bylinka, známější pod názvem fialka, je jedním z prvních poslů jara. Patří do čeledi violkovitých (Violaceae), kvete většinou až v dubnu, ale letos začala už koncem března. Najdete ji na vlhčích místech, v polostínu při okrajích lesů a v příkopech.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

V knize Můj bylinkový svět píšu, že o ní bylinářská tradice říká, že čím je květ tmavší, tím je léčivější. Ve středověku se z kořene violky vyráběl sirup proti černému kašli a chrapotu.

Violka vyzařuje krásu, lásku a štěstí a váže se k elementu vody. Její vůně v kombinaci s levandulí účinkuje jako afrodiziakum. Rostlina obsahuje saponiny a alkaloid violin, který je ve větším množství jedovatý. To byste ale museli sníst fialek celé hrsti. Když kolem nich půjdete, dejte si jich pár a budete nadšeni jejich lahodnou chutí.

Violka vonná, foto: Jiří Kuchař

Kdysi se vyráběly fialkové bonbony, kdy v každém byl celý fialkový květ. Pokud jich opravdu nasbíráte celou hrst, můžete ji smíchat se čtvrt litrem mandlového oleje a nechat týden vyluhovat. Pro získání silnějšího výluhu můžete olejovou směs nejdřív mírně zahřát. Nakonec ji sceďte a uložte do chladna. Violkový olej je skvělý na léčení spálenin. V Herbáři léčivých rostlin najdete i homeopatické využití fialky, které je velmi zajímavé.

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: