Rubriky
Byliny

Bylinková sůl s českým maggi

V knize Domácí soběstačnost najdete recept na bylinkovou sůl, kterou si můžete připravit právě teď, kdy je před květem libeček lékařský (Levisticum officinale), lidově také zvaný české maggi. 

Domácí soběstačnost
Radka Svatošová
Kniha je určena lidem, kteří vlastní menší zahrádky, anebo jen okno v paneláku, a snaží se přitom žít zdravě, ekologicky a co nejvíce soběstačně. Najdete v ní nejen recepty na hotové pokrmy, ale hlavně na zdravé domácí polotovary, které vám mohou usnadnit vaření.
Foto: archiv nakladatelství Eminent

Libeček je statná rostlina, která se dobře pěstuje a v kuchyni i domácí lékárně můžeme využít všechny její části. Aromatické listy a kořen se pro své léčivé účinky používají také jako zelenina a semena jsou vhodná jako koření. Pokrájené stonky ze vzrostlých rostlin si můžeme zamrazit a přidávat třeba do vývarů. 

Určitě libeček sami používáte do polévek, ale můžete si z něj připravit i bylinkovou sůl.

Recept na bylinkovou sůl s libečkem

Hrubší mořskou, kamennou nebo himálajskou sůl postupně smícháme s pokrájenou natí libečku v poměru 1 : 4. Nejdříve ji nahrubo nařežeme a posypeme polovinou soli. Pustí vodu a bude se lépe krájet. Přidáme zbytek soli a libeček se solí sekáme tak dlouho, dokud nedosáhnou požadované jemnosti. Můžeme také použít mixér. Hotovou směs necháme pár dní proschnout na pečicím papíře a uchováváme v uzavřených skleničkách. Směs uchováváme na chladném místě a pak nám vydrží minimálně do další sezóny. 

Články Radky Svatošové

Sdílejte článek na: