Rubriky
Osobnosti

Boris Petrovič Tokin

Roku 1928 se objevil termín fytoncidy, který vystihuje působení antimikrobiálních alelochemických prchavých organických sloučenin získávaných z rostlin. Alelochemická látka je vytvořená jedním organismem; pro jiný organismus je toxická nebo zabraňuje růstu jiného organismu.

Pojem, který do určité míry vysvětluje účinek přírodních antibiotik a doslova znamená „vyhuben rostlinou“, ustanovil sovětský biochemik z Leningradské univerzity Boris Petrovič Tokin (1900 – 1984). Zjistil, že některé vyšší kvetoucí rostliny vylučují velmi účinné látky, které je chrání před hnilobou nebo snědením určitými druhy hmyzu a živočichů, působí antibioticky a antimykoticky. Dnes je známo několik tisíc látek s tímto účinkem a jejich používání je spojeno nejen s humánní, ale i veterinární a holistickou medicínou nebo s aromaterapií. Rostliny s antibiotickým nebo antivirotickým působením se dnes někdy souborně označují jako fytoncidní.

Boris Petrovič Tokin v deníku Rudý prapor (17. června 1942).

Jako předseda Společnosti materialistických biologů a psal Boris Petrovič Tokin články, v nichž integroval díla Charlese Darwina s Marxem a Engelsem. 

Sdílejte článek na: