Rubriky
Byliny

Cist na zimu

Svět přírodních antivirotik
Prevence a terapie pomocí domácích prostředků
MUDr. David Frej
Jiří Kuchař
Miloš Kozumplík

V přírodě už v této době příliš mnoho prostředků nenajdete, a proto je čas obrátit pozornost k sušeným bylinám. Jednou z nich je cist šedavý (Cistus incanus), známý i jako růže skalní.

Foto: Jiří Kuchař

Je výjimečný proto, že má trojnásobně vyšší antioxidační účinky než zelený čaj. MUDr. Josef Jonáš o něm v knize Svět přírodních antibiotik píše, že nejen detoxikujezvyšuje naši obranyschopnost, ale působí i proti mikroorganismům a protizánětlivédezinfekční účinky.

Foto: Jiří Kuchař
Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Autoři knihy Svět přírodních antivirotik uvádějí, že Centrum pro molekulární virologii univerzity v Münsteru a Friedrich-Loeffler-Institut v Tübingenu došly už před lety k závěrům, že buňky, které byly v laboratoři zamlženy cistovým extraktem, prokázaly menší ohrožení viry než normální buňky díky vysokému obsahu polyfenolů. Potvrdil to i náš SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), podle jehož vyjádření má Cistus incanus prokázané účinky proti některým virům, mj. i vyvolavatelům infekcí dýchacího traktu. Vědci z univerzity v Osnabrücku navíc zjistili, že cistový extrakt může zastavit růst prsních rakovinných buněk.

Foto: Jiří Kuchař

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: