Rubriky
Byliny

Konopice velkokvětá neboli sličná

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

Na polích je považována za plevel, ale na stráních je nádhernou ozdobou. Konopice velkokvětá (Galeopsis speciosa), známá jako konopice sličná, lidově horská kopřiva, je jedna z několika bylin rozsáhlého rodu, která je nejenom krásná, ale i léčivá. Pochází ze střední Evropy a Sibiře a oceníte ji hlavně při problémech s krví. V knize Můj bylinkový svět uvádím dr. Bohma, který roku 1914 zjistil, že složení konopice se díky obsahu minerálních látek blíží minerálnímu složení lidské krve. Jiří Janča a Josef Zentrich to v Herbáři léčivých rostlin dávají do souvislosti s působením konopice na slezinu.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Konopice velkokvětá, foto Jiří Kuchař

Kromě jiných indikací, mezi které patří i bílý výtok nebo tuberkulóza, jsou velmi časté virově zahleněné plíce, kdy pomáhá ve směsi s listem plicníku lékařského a květem podbělu lékařského.

Konopice je na vrcholu květu právě v tuto dobu. Můžete ji použít samotnou, anebo ve směsi, ideálně jako odvar. Zajímavé je její užívání ve formě šňupacího prášku, kterého používáme na špičku nože jednou denně.

Články Vládi Vytáska

Můj bylinkový svět
Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.

Sdílejte článek na: