Rubriky
Byliny

Korymbie citroníková

V srpnu 2020 se objevila zpráva, která musela nadchnout všechny příznivce přírodních antivirotik: Na veřejnost se postupně začaly dostávat první závěry studie, v níž hraje hlavní roli látka citriodiol. Získává se z oleje z listů a větviček stromu korymbie citroníkové (Corymbia citriodora), dříve blahovičníku citronového. Britské ozbrojené složky, které mají zásoby repelentů s vysokým obsahem citriodiolu, začaly s testováním jako první.

Korymbie citroníková (Corymbia citriodora), dříve blahovičník citroníkový (Eucalyptus citriodora)

Na rozdíl od jiných produktů, které jsou založeny na bázi esenciálních olejů, prošel citriodiol testy bezpečnosti a účinnosti a splnil standardy uznávaných agentur například v USA, Kanadě, Austrálii, Švédsku nebo Nizozemsku. Vyrábí se z parou destilovaného eukalyptového esenciálního oleje za použití procesu, který urychluje proces stárnutí, který probíhá přirozeně v listu. Díky tomu zvyšuje obsah citriodiolu, a proto je silnější.

Stromy dorůstající do výšky i přes padesát metrů. Korymbie citroníková v botanická zahradě ve Wagga Wagga v Austrálii, foto: Robert Myers.
Sdílejte článek na: