Rubriky
Osobnosti

Pavel Váňa

S jeho odchodem se v roce 2012 završila slavná éra českých bylinářů, většinou venkovských lidí, kteří léčivé rostliny milovali a předepisovali je co nejlépe podle toho, jak jim skutečně mohou pomoci, protože se dokázal vcítit do jejich účinků. Pavel Váňa léčivé rostliny nejenom dokonale znal, ale navíc je v přírodě poznal. Také je sbíral a sušil. Kromě toho byl absolventem studia léčivých rostlin v Hradci Králové a konzultantem celé řady vysokoškolských kapacit. V garáži svého domu neměl auto; byl v ní příruční sklad bylin a jeho malá poradenská místnost, v níž visel velký obraz Panny Marie.

Narodil se roku 1947 v pražských Holešovicích a do Nového Bydžova, kde celý svůj bylinářský život působil, se přiženil. Až do důchodu zůstal pošťákem a služební výjezdy na venkovské doručovací štace prokládal hojnými zastávkami v přírodě. Tahle svoboda poznání byla hlavním důvodem, proč svoje povolání až do důchodu neopustil. Kromě toho často jezdil do rodné chalupy svojí matky, která pocházela ze Sudet, od Hřenska, takže se vyznal i ve specifice léčivých rostlin Krušnohoří.

Pavel Váňa (na fotografii vpravo) s Vláďou Vytáskem, bylinářem z Litovle, který stejně jako kdysi Pavel Váňa dnes píše knihy a publikuje v měsíčníku Regenerace.

Jeho Rady bylináře Pavla jsou dodnes legendární, stejně jako další knihy, Průvodce bylináře Pavla celým rokem nebo Léčení zvířat podle bylináře Pavla. Všechny vyšly v nakladatelství Eminent.

Poslední knihou, kterou Pavel Váňa začal, ale nedokončil, byla publikace na téma přírodních antibiotik. Na její zlomky z let 2009 – 2011 navázali Josef Jonáš a Jiří Kuchař knihou Svět přírodních antibiotik, která vyšla v nakladatelství Eminent v roce 2014.

Sdílejte článek na: