
Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Nejucelenější herbářové dílo v historii českých zemí s ilustracemi Magdaleny Martínkové přináší v této části byliny zařazené pod písmeny A až D.
Břečťan (Hedera) považují lidé za toxický, ovšem to se týká jen jeho bobulí. V lékárnách se prodává sirup, který přímo nese latinské jméno Hederix. Břečťan popínavý (Hedera helix) má řadu lidových názvů. Mezi pozoruhodné patří starohorácký blušť nebo chodský beštrant.

Břečťan obsahuje několik antiviroticky působících látek, flavonoidy, třísloviny a zejména saponiny. Jejich specifickou vlastností schopnost snižovat povrchové napětí kapalin, ve kterých jsou rozpuštěny. Díky tomu usnadňují vykašlávání, mají protizánětlivý účinek a působí proti houbám a plísním. Podle zkušenosti pátera Františka Ferdy zabraňují především raným příhodám virových onemocnění.

Z břečťanu si můžete doma jednoduše vyrobit tinkturu, kterou doporučují autoři Herbáře léčivých rostlin. Jak uvádějí, osvědčila se při těžších formách kataru také u dětí. Břečťan svařený v červeném víně je vhodný ve formě obkladů na nežity, hnisavé abscesy, které se vytvářejí jako hnisající záněty míst, odkud vyrůstají vlasy a chlupy.
Články Jiřího Kuchaře
- Citronový obklad krkuCitron vás v horku velmi osvěží a kromě toho vyrovná vaši acidobazickou rovnováhu. Citronový obklad krku zmírňuje otoky a zchlazuje. Je dobré přiložit ho okamžitě, jakmile vás v létě začne škrábat v hrdle nebo se lehce začnou zvětšovat mandle.
- Kokoška neboli kaša proti parodontózeKokoška pastuší tobolka má prokázané antibakteriální účinky a je také zdrojem antioxidantů. Vynikající je pro dezinfekci ústní dutiny.
- Česnáček je nejlepší čerstvýŽvýkáním česnáčkových listů pomůžete vaší ústní dutině, zejména pokud máte paradentózu. Když je nakrájíte nadrobno, skvěle s nimi chuťově vylepšíte salát a navíc ho významně obohatíte o vitamín C.
- Natrhejte si trnkové květy, dokud jsouTrnka obecná je jeden z velmi nápadných keřů jarních strání a mezí, protože právě nádherně kvete. Bude to trvat maximálně ještě týden, maximálně dva.
- Vřesovec vám poroste i za oknemVřesovec roste téměř kdekoli, protože vůbec není náročný na pěstování. Lidově se mu říká také šedivník. Obsahuje látky, které ničí mikroorganismy, a to včetně virů.
- Vlaštovičník větší – první z poslů jaraJeden z prvních poslů jara, vlaštovičník větší, se už dere na světlo Boží. Výrobu tinktury z něj jako první popsal Jiří Janča v knize Alternativní medicína. Měl ho mezi základními prostředky svojí lékárny první pomoci lidem.
- Protivirový čaj Marie TrebenRecept na jednoduchý protivirový čaj z odkazu rakouské bylinářky Marie Treben, autorky slavné knihy Byliny z Boží zahrady.
- Levandulová koupel při nachlazení a na ekzémyZ levandule, lidově také špikrnátu, se tradičně používá krásný modrý květ. V prosinci už zmizel, ale k dispozici je nať. Levandulová koupel je vynikající pro regulaci krevního oběhu a čistí pleť při vyrážkách, ekzémech a akné.
- Břečťan na kašel i nežityBřečťan považují lidé za toxický, ovšem to se týká jen jeho bobulí. V lékárnách se prodává sirup, který přímo nese latinské jméno Hederix. Břečťan popínavý má řadu lidových názvů. Mezi pozoruhodné patří starohorácký blušť nebo chodský beštrant.
- Jmelí proti kvasinkámJmelí bílé, kromě dobře známých lidových názvů také bleskové nebo čertovo koště, je jedním ze symbolů Vánoc. Jako parazit roste na stromech po celý rok a za nejlepší se považuje z jabloní nebo z borovic.
- Jetel ještě kveteAž si budete dělat bavorský nálev zastudena, můžete do něj stále ještě přidat hlávky kvetoucího jetele lučního. Už jich není moc, ale ještě se najdou. Mají silné desinfekční a očistné účinky, a proto se používají při průjmech.
- Právenka pomůže v současné doběMezi nejvýznamnější byliny, které uvádějí autoři knihy Svět přírodních antivirotik, patří právenka latnatá. Pod názvem „Kalmegh“ se k nám dováží z Indie a jejím hlavním účinkem je ovlivnění signálních molekul, které dovedou zastavit neregulovaný růst buněk způsobený viry.
- Pámelník – lidově praskavý bobulePámelník bílý se k nám dostal přes Anglii během osídlování Nového světa, kde byl oblíbenou potravou virginských jelenů nebo medvědů grizzly. Původně rostl i v Kanadě, kde z něj indiáni vařili oblíbenou polévku a vyráběli mýdlo. Pro svoji podobnost s barvou plodů se mu u nás lidově říkalo nepravé jmelí.
- Šípky: Podzimní evergreenZ šípků získáte skutečně čistý přírodní vitamin. Pokud necháte šípky přejít mrazem, u stopky změknou a vy si můžete vymačkat lahodný vitamin přímo do úst. Plody růže šípkové ovšem obsahují i třísloviny, slizy, flavonoidy a řadu minerálních látek.
- Keř pro posílení imunityRakytník řešetlákový je keř s plody tak mimořádnými, že ho autoři Herbáře léčivých rostlin zařadili do základní sestavy bylin. Ve velké oblibě ho měl i Pavel Váňa, který vždycky koncem podzimu rozdával přátelům lahvičky s čerstvou šťávou.
- Netřesk proti přílišné čmýřeNetřesk střešní byl oblíbenou rostlinou bylináře Pavla Váni. Na přednáškách o něm říkal, že slouží proti přílišné čmýře. Měl tím na mysli silnou menstruaci.
- Bodlák proti ateroskleróze a horečkámBodlák nicí je v našem podnebném pásmu původní druh, který ovšem z přírody rychle mizí. Studie prováděné v Indii nebo USA prokázaly, že nejúčinnější látkou v něm je kyselina linolová.
- Aleš VítJUDr. Aleš Vít se narodil roku 1953 ve Velkých Hamrech. O houby a přírodu zajímá od dětství. Po vystudování právnické fakulty působil jako vedoucí proslulé Čínské restaurace…