Jak píšeme v knize Houby z Boží lékárny, je houževnatec jedlý nejenom důležitou součástí mnoha jídel orientální kuchyně, ale navíc patří k velmi významným druhům hub s rozmanitými bioaktivními účinky. Je volně rozšířený v jižních oblastech Japonska a po světě se pěstuje. Znáte ho pod názvem šiitake. Pokud se vám nepodaří najít v lese nebo za chalupou některou z hub s antivirotickými nebo antibakteriálními účinky, které uvádíme, zajděte do obchodu se zdravou výživou. Určitě budou mít sušený.
V tradiční medicíně v Japonsku, v Číně a v Koreji se houževnatec jedlý používá k léčbě po tisíce let. Historický záznam z roku 199 například uvádí jeho používání kmenem Kjúšú, který ho nabídl císaři Chuaiovi.
Výčet aktivních látek v šiitake je úžasný. Velice důležitý je mezi nimi lentinan, který stimuluje tvorbu interferonu, zvyšujícího imunitu buněk vůči virovým onemocněním. Působí preventivně proti vzniku symptomů onemocnění HIV a u pacientů s HIV významně navyšuje hladinu lymfocytů CD4. Kolega Aleš Vít, vyhlášený houbový kulinář, do knihy přidal recept na šiitake po zelinářsku. Když poprvé ochutnáte, příště už neodoláte.
Články Radomíra Sochy
- Hlíva ústřičnáKonec ledna je ve světě přírodních antivirotik ve znamení hub. Vynikajícím chutným druhem rostoucím přes zimu je hlíva ústřičná. Její klobouky připomínají barvou i tvarem větší ústřice, od čehož pochází i její druhové jméno. Můžete ji sbírat od prvních mírných mrazíků až do konce února na pařezech a kmenech listnatých stromů, zejména buků, vrb a ořešáků, nejlépe v blízkosti řek.
- Houževnatec neboli shiitakeV tradiční medicíně v Japonsku, v Číně a v Koreji se houževnatec jedlý používá k léčbě po tisíce let. Znáte ho pod názvem šiitake. Obsahuje lentinan, který stimuluje tvorbu interferonu, zvyšujícího imunitu buněk vůči virovým onemocněním.
- Přichází čas smržůSmrž obecný je jednou z typických jarních hub listnatých lesů, jejichž léčebné účinky jsou dobře prozkoumány. Zajímavá je jeho antioxidační aktivita, která je podmíněna přítomností fenolických látek a flavonoidů.
- Líhovec proti virůmJestli máte pocit, že vaříte pořád dokola stejná jídla, zkuste pro změnu líhovec moučný. Možná na něj ještě vzácně narazíte někde v bukovém lese, ovšem u nás je líhovec pěstovaným a tržním druhem, a proto bývá k dostání. Někdy se dováží a prodává pod svým japonským jménem shimeji, a sice v bílé nebo v hnědé variantě.
- Rezavec šikmýRezavec šikmý, známý také jako čaga, roste téměř po celý rok. Vyskytuje se na různých listnatých stromech, ale nejlepší léčivé účinky má, pokud ho sklidíte z břízy.