Rubriky
Byliny

Malinové listí podle Mattioliho

Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Vláďa Vytásek
Začněte se kolem sebe dívat pozorně, protože ze zkušenosti vím, že rostlina, která nám chce pomoci, se někdy objeví na zahrádce sama. Mnohdy zaznamenáme její energii jako slabý záblesk nebo úsměv na nás. V této knize se setkáte s rostlinami, které možná důvěrně znáte. Některé k vám přečnívají od sousedů a jiné rostou na zahradě nebo kolem plotu často úplně bez povšimnutí. Uvádím tady i léčivé byliny, keře a stromy, které si můžete vysadit, protože u vás najdou ideální podmínky ke svému růstu. Některé z nich doporučuji i k domácímu pěstování.
→ Prolistujte si knihu

Maliny jsou plodem ostružiníku maliníku (Rubus idaeus) a jedním z mých oblíbených druhů ovoce. Jejich široké využití najdete v knize Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu. Čas malin pomalu odeznívá a na keřích můžete už jen výjimečně vidět krásně zralé plody.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Ostružiník maliník, foto: archiv nakladatelství Eminent

Zato jsou na nich sytě zelené malinové listy, pro které má Mattioli velice zajímavé doporučení. „Utlučené zelené malinové listí přikládané na horká játra a žaludek zahání horkost.“ Stejný účinek má podle něj přikládání šátku na polovinu složeného, který se předtím namočí v pálené malinové vodě.

Pokud se nechcete pustit do její výroby, můžete použít jiný recept. Odvar z malinového listí smíchaný s vínem a olejem je možné přikládat na hadí uštknutí nebo na příliš silné poštípání od vos nebo sršňů. Malinové listí můžete také usušit a popíjet z něj v zimě nálev, třeba ve směsi s listím ostružin, o kterých v uvedené knize také píšu.

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: