Rubriky
Byliny

Křídlatka začíná růst

Tvoje strava je tvůj osud
Josef Jonáš, Jiří Kuchař
Příčiny, souvislosti, důsledky a možnosti řešení nemocí a problémů spojených s jídlem.

Když se v polovině 19. století začala pěstovat a prodávat do mnoha zemí jako dekorační rostlina zahrad a parků, brzy se nekontrolovatelně rozšířila skoro po celé Evropě, hlavně v její severní a střední části. Dostala se také do Severní Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland a cestou dostala řadu názvů, himalájské rouno, opičí houba, sloní uši, střelci hrachu, oslí rebarbora, americký nebo mexický bambus a také tygří hůl.

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Foto: Jiří Kuchař

Po zrušení rodu křídlatka (Reynoutria) byla rostlina začleněna do rodu opletka (Fallopia) a místo křídlatka japonská jí bylo přiděleno vědecké jméno opletka japonská (Fallopia japonica).

Oddenky využívá tradiční asijské léčitelství na špatně se hojící rány a proti rakovině žaludku a tlustého střeva. V prodeji jsou i u nás výtažky z křídlatky a za její nejvýznamnější látku se označuje resveratrol. Jak píšeme knize Tvoje strava je tvůj osud, je to klíč k tzv. francouzskému paradoxu, protože má protizánětlivé, antioxidační, antivirové a další fyziologické aktivity, mezi které patří zejména podpora srdeční činnosti. Ve studii publikované začátkem dubna 2024 ve Food and Environmental Virology byl pozitivně zkoumán vliv resveratrolu na životaschopnost buněk RAW264.7 a myší norovirus. Mladé výhonky jsou jedlé, mají kyselou chuť podobnou šťovíku a dají se použít podobně jako špenát nebo přidávat do polévek. Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové by je neměli jíst lidé trpící chorobami ledvin, ledvinovými kameny, artritidou a dnou. Až na mladou křídlatku narazíte, zkuste si ji udělat na másle. Budete nadšeni. 

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: