Rubriky
Byliny

Keř pro posílení imunity

Herbář léčivých rostlin (4)
Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Nejucelenější herbářové dílo v historii českých zemí s ilustracemi Magdaleny Martínkové přináší v této části byliny zařazené pod písmeny P až Š.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je keř s plody tak mimořádnými, že ho autoři Herbáře léčivých rostlin zařadili do základní sestavy bylin. Ve velké oblibě ho měl i Pavel Váňa, který vždycky koncem podzimu rozdával přátelům lahvičky s čerstvou šťávou. Jeho rakytník měl poměrně sladkou chuť, protože plody obsahovaly vyšší množství sacharidů.

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Rakytník se pro vás může stát významným prostředkem posílení imunity. Je skutečným multivitaminem. Obsahuje několik vitaminů řady B, včetně B9, známého jako kyselina listová, která ovlivňuje syntézu nukleových kyselin, vitaminy C, D a hlavně přírodní vitamin E, velmi účinný antioxidant. Za hlavní nositele fytoncidních vlastností se považují polyfenoly, flavonoly a karotenoidy.

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

Krásný keř má rád chladné podnebí, a proto se s ním můžete setkat i ve vysokých polohách Himalájí. V Kanadě a USA se pěstuje a v severních oblastech používá ke krmení, protože podobně jako plody jsou obsahově zajímavé jeho listy. Pokud se k tomu odhodláte, musíte dát pozor na jeho trny. K nám se rakytník dostal z Pobaltí a ze Skandinávie. Plody se poměrně obtížně sklízejí, a proto doporučoval Pavel Váňa počkat, až přejde mrazem, a potom je z větviček setřást.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: