Rubriky
Byliny

Jetel ještě kvete

Léčitelé, jasnovidci a mágové
Jiří Kuchař
V této knize autor zapsal svědectví o čtyřiceti letech svého života, během kterého potkával léčitele, jasnovidce a mágy a také lidi, kteří se v těchto oborech pohybovali. 

Až si budete dělat bavorský nálev zastudena, můžete do něj stále ještě přidat hlávky kvetoucího jetele lučního (Trifolium pratense). Už jich není moc, ale ještě se najdou. Mají silné desinfekční a očistné účinky, a proto se používají při průjmech. Kromě hlávek jetele můžete do nálevu, který necháte přes noc vyluhovat ve studené vodě, přidat nadrobno pokrájený zázvor, hřebíček nebo nalámanou celou skořici a také některé z fytoncidně působících rostlin, které se zatím dají sbírat. V této době jsou to například listy šalvěje a jitrocele nebo nať tymiánu.  

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Jetel luční (Trifolium pratense), foto: Jiří Kuchař

Na fotografii vidíte na jetelových lístcích nádherné kapky ranní rosy. Podle Paracelsa to je vynikající prostředek na svárlivou, hašteřivou povahu. V knize Herbarius radí mužům, aby ženě tajně přimíchávali tuto rosu do nápojů nebo vody na mytí, protože tím zlepší její charakter.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: