„K léčebným účelům je sedmikráska chudobka (Bellisperennis) nejvhodnější pro jarní sběr, nejlépe kolem poledne,“ píše Vláďa Vytásek v knize Můj bylinkový svět. Její krása nejvíc těší v zeleném trávníku, kde dělá radost po celý rok. Všimli jste si, že za teplejších dní najdete její otevřené kvítky třeba v lednu?

Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.
Několik čerstvých květů nebo silný nálev z nich dovede mnoha lidem pomoci při migrénách a bolestech hlavy. Květy se často přidávají do směsí na dýchací cesty nebo na nachlazení. Sedmikrásky také čistí krev, proto jsou vhodné i do jarních čajových směsí. Svým obsahem inulinu pomáhají diabetikům, mírně zklidňují a prospívají trávení. Zelené lístky můžete využít v jarních salátech místo polníčku. Vypadají celkem podobně a mají příjemnou chuť. Konzumovat je možné nejen květy, ale i poupátka.
Kapari z poupat sedmikrásky
Potřebujete 2 hrsti pevných poupátek sedmikrásky, 300 ml octa, sůl, případně hořčičná semínka.
Poupata opláchnete a vložíte do sterilizované šroubovací skleničky. Přivedete k varu 300 ml octa, který podle chuti osolíte. Pokud máte, přidáte i hořčičné semínko. Nálevem poupátka nebo semena přelijete. Skleničku uzavřete a necháte 2 týdny odležet při pokojové teplotě. Pak ji uchováváte v chladu.

Rychlý salát s umeoctem
Potřebujete květy a lístky sedmikrásky, květy pampelišky, mladé listy bršlice, planého česneku, pampelišky, popence a dalších jedlých bylin, umeocet podle chuti a pár kapek za studena lisovaného oleje.
Nasbíráte lístky a květy sedmikrásky a další mladé a křehké lístky a květy jedlých bylin, které jsou zrovna k dispozici. Důkladně je propláchnete. Větší listy a květy natrháte nebo pokrájíte keramickým nožem. Směs pokapete umeoctem, který pokrm zároveň osolí, a přidáte pár kapek oleje.

Jednohubky se sedmikráskou
Potřebujete 200 g uzeného tofu, 3 lžíce kysané smetany, 2 lžíce lahůdkového droždí, jarní cibulku nebo medvědí česnek, sedmikrásky a celozrnné pečivo.
Na pomazánku smícháte najemno nastrouhané tofu s kysanou smetanou, lahůdkovým droždím a najemno pokrájeným medvědím česnekem, pažitkou nebo naťovou cibulkou.
Pomazánkou natřete plátky celozrnného pečiva nebo trojúhelníčky domácího chleba. Jednohubky ozdobíte květy sedmikrásky, nastrouhanou mrkví, nasekaným ptačincem či semínky, aby byly pestré a lákavé na pohled.
Nové články
- Zvěšinec zedníU nás téměř neznámému zvěšinci se daří tam, kde jiné byliny nerostou. Nejvíce mu vyhovují staré kamenné zdi. Galén radil přikládat jej zevně proti zánětům a palčivým otokům.
- Kokoška pastuší tobolkaKokoška pastuší tobolka je esteticky, fytoterapeuticky i kulinářsky velice zajímavá bylina. Autoři Herbáře léčivých rostlin píší, že se užívá pro zastavení bílého výtoku a zastavuje také vnější a vnitřní krvácení.
- Pitulník neboli urdíkPitulník žlutý, známější jako žlutá kopřiva nebo hluchavka, případně urdík, roste hojně ve stinných lužních lesích. Uvádím ho v knize Můj bylinkový svět s tipem na ledvinový čaj od švýcarského faráře Johanna Künzleho.
- Petrklíč podle Pavla VániRecept legendárního znalce léčivých bylin na astma a problémy s dýchacími cestami s použitím prvosenky jarní, známé jako petrklíč.
- Muchovník – můj tip na vaši zahraduMuchovník olšolistý je keř, který může být až čtyři metry vysoký. Léčivé jsou nejen plody, ale také listy. Ve formě odvaru se listy užívají při virových problémech se žaludkem a střevy. Ve formě nálevu se listy muchovníku užívají při nespavosti.
- Myrobalanové květy v meduV knize Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu, která právě vyšla, najdete slivoň myrobalán. Květy tohoto krásného stromu se používají při výrobě „záchranného prostředku“, tzv. Krizové esence. Budou vám chutnat i v medu.
- Sedmikráska na tři způsobyNěkolik čerstvých květů sedmikrásek dovede pomoci při migrénách a bolestech hlavy. Často se přidávají do směsí na dýchací cesty a nachlazení. Sedmikrásky také čistí krev, proto jsou vhodné i do jarních čajových směsí.
- Trnkové květy na snížení sodíku v těleTrnkové květy jsou právě na vrcholu. Čaj z trnkových květů pomáhá snížit hladinu sodíku, a proto je prospěšný také ledvinám. Kromě toho upravuje spodní hodnoty při vysokém krevním tlaku.
- Jedlé a léčivé jehnědyJehnědy jsou první květy jara. Jejich pyl obsahuje podobně jako u dalších květů cenné vitamíny, stopové prvky a bílkoviny. Pokud si chcete uchovat všechny cenné látky, vyzkoušejte limonádu podle mého receptu.