„K léčebným účelům je sedmikráska chudobka (Bellisperennis) nejvhodnější pro jarní sběr, nejlépe kolem poledne,“ píše Vláďa Vytásek v knize Můj bylinkový svět. Její krása nejvíc těší v zeleném trávníku, kde dělá radost po celý rok. Všimli jste si, že za teplejších dní najdete její otevřené kvítky třeba v lednu?

Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.
Několik čerstvých květů nebo silný nálev z nich dovede mnoha lidem pomoci při migrénách a bolestech hlavy. Květy se často přidávají do směsí na dýchací cesty nebo na nachlazení. Sedmikrásky také čistí krev, proto jsou vhodné i do jarních čajových směsí. Svým obsahem inulinu pomáhají diabetikům, mírně zklidňují a prospívají trávení. Zelené lístky můžete využít v jarních salátech místo polníčku. Vypadají celkem podobně a mají příjemnou chuť. Konzumovat je možné nejen květy, ale i poupátka.
Kapari z poupat sedmikrásky
Potřebujete 2 hrsti pevných poupátek sedmikrásky, 300 ml octa, sůl, případně hořčičná semínka.
Poupata opláchnete a vložíte do sterilizované šroubovací skleničky. Přivedete k varu 300 ml octa, který podle chuti osolíte. Pokud máte, přidáte i hořčičné semínko. Nálevem poupátka nebo semena přelijete. Skleničku uzavřete a necháte 2 týdny odležet při pokojové teplotě. Pak ji uchováváte v chladu.

Rychlý salát s umeoctem
Potřebujete květy a lístky sedmikrásky, květy pampelišky, mladé listy bršlice, planého česneku, pampelišky, popence a dalších jedlých bylin, umeocet podle chuti a pár kapek za studena lisovaného oleje.
Nasbíráte lístky a květy sedmikrásky a další mladé a křehké lístky a květy jedlých bylin, které jsou zrovna k dispozici. Důkladně je propláchnete. Větší listy a květy natrháte nebo pokrájíte keramickým nožem. Směs pokapete umeoctem, který pokrm zároveň osolí, a přidáte pár kapek oleje.

Jednohubky se sedmikráskou
Potřebujete 200 g uzeného tofu, 3 lžíce kysané smetany, 2 lžíce lahůdkového droždí, jarní cibulku nebo medvědí česnek, sedmikrásky a celozrnné pečivo.
Na pomazánku smícháte najemno nastrouhané tofu s kysanou smetanou, lahůdkovým droždím a najemno pokrájeným medvědím česnekem, pažitkou nebo naťovou cibulkou.
Pomazánkou natřete plátky celozrnného pečiva nebo trojúhelníčky domácího chleba. Jednohubky ozdobíte květy sedmikrásky, nastrouhanou mrkví, nasekaným ptačincem či semínky, aby byly pestré a lákavé na pohled.
Nové články
- Penízovka roste i pod sněhemVe volné přírodě rostoucí penízovka sametonohá je vzhledem i dobou výskytu prakticky nezaměnitelná s jakýmkoli jiným druhem houby. Vyplatí se ji sbírat, protože roste i během zimy, kdy se v přírodě už nevyskytují téměř žádné jedlé druhy hub.
- Lískové oříšky také proti kašliAutoři Herbáře léčivých rostlin se zaměřují především na využití listu a kůry lísky obecné a lískové ořechy považují za nutriční doplněk, protože jsou bohaté na bílkoviny a nenasycené tuky. Italský bylinář Mattioli věnuje lískovým ořechům celou kapitolu ve svém herbáři a uvádí několik užitečných rad, jak je využít.
- Ricin na kůžiRicínový olej se získává skočce obecného. Má zajímavé lidové názvy, mezi které patří i Jonášovo stínidlo nebo psí blecha. V knize Přírodní antivirotika a antibiotika v kuchyni doporučujeme tento olej na akné, svědivou kůži, místa se suchou pokožkou, bradavice a menší vyrážky.
- Paprika v léčběPaprika pochází z tropické Ameriky a kdysi se jí říkalo indiánský pepř nebo také pepřika. Obsahuje alkaloidy a fytoncidně působící směs saponinů, silice a organické kyseliny. Paprika také zlepšuje periferní cirkulaci krve.
- Jablečný ocetPříprava klasického jablečného octa je snadná a v letošním podzimu, kdy je úroda jablek slabší, je jednou z vynikajících možností jejich optimálního využití. Jablečný ocet působí proti kvasinkám a bakteriálním infekcím, při bolestech v krku a při akné.
- Malinové listí podle MattiolihoMaliny jsou plodem ostružiníku maliníku a jedním z mých oblíbených druhů ovoce. Čas malin pomalu odeznívá a na keřích můžete už jen výjimečně vidět krásně zralé plody. Zato jsou na nich sytě zelené malinové listy, pro které má Mattioli velice zajímavé doporučení.
- Granátové jablko obrozeníGranátové nebo také punské jablko, vedle dalších bohů také symbol Persefoné, obroditelky země, vám přijde vhod při průjmových onemocněních. Zatímco jedlé části spíš projímají, vnitřní hořké přepážky mají vysoký obsah svíravých látek se stavěcími účinky. Ve Středomoří granátová jablka právě dozrávají, takže jsou nyní k dostání opravdu čerstvá.
- Afroditino kydónijské jablko do kuchyněKdouloň obecná, kydónyjské jablko nebo také kutnový strom, rostla v posvátném sadu bohyně Afrodité. Kdoule mají vysoký obsah flavonoidů, a proto vykazují velkou antioxidační aktivitu. Jestli se k těmto sympatickým plodům dostanete, nabízím i recept na kdoulové želé.
- JiaogulanGynostema pětilistá čili jiaogulan roste v mém skleníku už deset let. Kdysi jsem koupil jednu sazeničku v Norimberku na Hauptmarktu, kde ji prodávali pod názvem rostlina stoletých. Jiaogulan patří mezi významná antivirotika, má vynikající účinky na oběhovou soustavu a působí jako prevence proti rakovině.