Rubriky
Byliny Sezónní aktuality

Vlaštovičník – bylina římských legionářů

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

První bylina, kterou římské legie vysazovaly na obsazených územích kolem pevností, byl vlaštovičník větší (Chelidonium majus). Jméno mu dal Plinius, který si všimnul, že vlaštovky vkládaly svým mláďatům čerstvou šťávu do očí, aby lépe viděla.

Vlaštovičník větší, foto: Jiří Kuchař
V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.
„Emocí června je radost, tak si jí užívejte do sytosti a smutku se pokud možno vyhýbejte. V tomto měsíci se mimo jiné rozhoduje o tom, zda se všechny potřebné látky budou do těla dostávat v dostatečném množství a ve správné kvalitě. Nesmírně důležitá je v této souvislosti správná funkce lymfatického systému,“ píše Vláďa Vytásek v červnovém vydání ReGeNeRaCe.

Vlaštovičník obsahuje přes dvacet alkaloidů, což ho doslova předurčuje k antibiotickému i antivirotickému působení. Oceníte to zejména u bradavic, které jsou virového původu. Vlaštovičníková šťáva v čerstvě utržených stoncích, zejména v oblasti kolínek, jde v této době ze žluté do oranžové barvy, takže je léčivější než začátkem jara. Více o této bylině píšu ve svojí knize Můj bylinkový svět. Zajímavé informace o něm najdete také v Herbáři léčivých rostlin.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus), Köhler’s Medizinal-Pflanzen

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: