Rubriky
Byliny Sezónní aktuality

Jahodník do směsí

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

V červnovém vydání měsíčníku ReGeNeRaCe připomínám několik listů, které by vás měly právě v této době zajímat. Patří mezi ně i list jahodníku obecného (Fragaria vesca), oblíbené byliny mého učitele Pavla Váni, která právě teď nádherně kvete. Listy lesních jahod (pozor, nikoli zahradních) se výborně hodí do bylinných směsí, které mají antivirotické a antibiotické účinky. Pomáhá při zánětech střev a močových cest a hlavně celkově při látkové výměně. Míchat ho můžete například s listy jitrocele, dobromysle, tymiánu nebo kopřivy. Směs doplní o účinné flavonoidy.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.
„Emocí června je radost, tak si jí užívejte do sytosti a smutku se pokud možno vyhýbejte. V tomto měsíci se mimo jiné rozhoduje o tom, zda se všechny potřebné látky budou do těla dostávat v dostatečném množství a ve správné kvalitě. Nesmírně důležitá je v této souvislosti správná funkce lymfatického systému,“ píše Vláďa Vytásek v červnovém vydání ReGeNeRaCe.

Jahodník obecný (Fragaria vesca), foto: Jiří Kuchař

Jahodník obecný obsahuje moje oblíbené silice se slabě citronovou vůní. Když si z listů uděláte klasický nálev, můžete ho vyzkoušet jako kloktadlo s dezodoračním účinkem. Kloktat s ním je možné každou hodinu.

Fragaria vesca / Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz, 1885

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: