Rubriky
Byliny

Zimní čas aloe

Svět přírodních antibiotik
Tajné zbrané rostlin
Josef Jonáš, Jiří Kuchař

Aloe stromovitá (Aloe arborescens) roste stále a doma i na jakémkoli místě. Malou rostlinku koupíte v květinářství, supermarketu i na benzínce a za pár let se vám rozroste do velmi košaté podoby.

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Aloe stromovitá (Aloe arborescens), foto: Jiří Kuchař

Je jednou z bylin, které jsme s MUDr. Josefem Jonášem zařadili do knihy Svět přírodních antibiotik. V létě krásně osvěží suchou kůži ožehnutou sluncem. Jeden z Mattioliho receptů se šťávou, která začne z listu vytékat hned po uříznutí, je velice zajímavý: Mazání směsí aloe s medem na břišní dutinu a na „tajná místa“, kterými má italský bylinář na mysli pohlavní orgány, „jest užitečné proti všelijakým škodlivým píštělům a tekutým neduhům a vředům“. Během roku pomůže šťáva z aloe vaší mikroflóře, kde působí jako prebiotikum. Je proto vynikající do smoothies, kam můžete před rozmixováním nařezat celý oloupaný list.

Mattioli píše také o prášku, který prodávají v lékárnách, který „jest beze vší pochyby pravé aloe; jest to šťáva vytlačená z jedné byliny, usušená a zpečená na slunci“. Užívá se střídmě s vínem nebo s medem.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: