Rubriky
Osobnosti

Jiří Janča

Jeho jméno bude u nás navždy spojeno s pojmem alternativní medicína, a to nejen díky jeho průkopnické stejnojmenné knize z roku 1991. Jeho životní příběh je téměř filmový:

V době německé ofenzívy v Ardenském lese se ve dvaceti letech účastnil bojů v belgických lesích a utrpěl podélný průstřel levé paže. Ztratil polovinu krve a jen zázrakem se dostal do polní nemocnice americké armády, kde operoval turecký lékař ve službách Spojenců. Američané s tak rozsáhlým útokem nacistů nepočítali a chyběla jim anestetika.

Herbář léčivých rostlin (1)
Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Nejucelenější herbářové dílo v historii českých zemí s ilustracemi Magdaleny Martínkové přináší v této části byliny zařazené pod písmeny A až D.

Jiří Janča ve svojí ostravské pracovně u stolu, kde vznikly všechny jeho knihy.
Foto: Jiří Kuchař
Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

„Ten doktor uměl skvěle německy a řekl mi, že si mám vybrat: Buď se rychle opiju špiritusem, nebo mi do krku vbodne jehličku a nebude mě to bolet. Ztratil jsem hodně krve a musel jsem se okamžitě rozhodnout. A vybral jsem si tu jehličku. Doktor mi řekl, že se to jmenuje akupunktura.“

Operace trvala i s šitím přes dvě hodiny, a jeho nejenže nic nebolelo, ale mohl během ní dokonce s lékařem probírat, kam přiložit roztříštěné kousky kosti a jak ránu zašít.“

Pro dvacetiletého mladíka byl zákrok v polní nemocnici v mrazu v zasněžených belgických lesích zážitkem na celý život, na který mu navždy zůstala připomínka v podobě dlouhých jizev. V koupelně je viděl denně a nikdo ho nemusel přesvědčovat, stejně jako zviklat v tom, že alternativní medicína opravdu funguje.

Během svojí praxe, která trvala od konce druhé světové války až do jeho smrti v roce 2005, vyvinul řadu postupů, pomocí kterých úspěšně léčil. „Homeopatií nespravím vyhřezlou ploténku a reflexní terapií nenahradím chybějící stopové prvky,“ bylo jeho krédo, kterým zdůrazňoval nutnost používat komplexy léčebných metod. Základem pro něj byly byliny a homeopatika, která z nich připravoval.

Jedna z posledních fotografií Jiřího Janči z roku 2004. Foto: Jiří Kuchař

Hodně času věnoval Jiří Janča objevování přírodních prostředků, z nichž několik dnes oficiálně nabízí společnost Spagyria ve spolupráci s Jiřím Jančou mladším. Jeho knižní řada z nakladatelství Eminent, včetně nejrozsáhlejšího Herbáře léčivých rostlin, který u nás kdy vyšel a se kterým mu pomáhal Josef Zentrich, nemá v Evropě obdobu. První díl vydali v roce 1994 a závěrečný o deset let později. Mezi bylinami, které v něm uvádějí, má řada z nich fytoncidní účinky, například saturejka zahradní, světlík lékařský, měsíček lékařský, křen setý nebo levandule lékařská.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: