
Prevence a terapie pomocí domácích prostředků
Josef Jonáš, Jiří Kuchař
Příroda nám toho teď moc nenabízí, a tak se obraťme do kuchyně. V knize Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni doporučujeme s MUDr. Josefem Jonášem kurkumu.


Můžete ji používat čerstvou nebo jako koření získané z uvařeného, usušeného a pak na prášek rozemletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Je příbuzný zázvoru a roku 2016 napsal časopis Journal of Basic and Clinical Pharmacy, že je možné ji považovat za prostředek, který významně podporuje účinek syntetických antibiotik a zároveň je sám účinným přírodním antibiotikem, působícím proti mikrobům, virům a kvasinkám. Příčinou je látka zvaná kurkumin, která účinně pomáhá v boji proti rakovinným buňkám a je vynikajícím prostředkem při depresi. Jako silný antioxidant zbavuje tělo škodlivých volných radikálů, detoxikuje těžké kovy a chrání játra.

Články Jiřího Kuchaře
- Lískové oříšky také proti kašliAutoři Herbáře léčivých rostlin se zaměřují především na využití listu a kůry lísky obecné a lískové ořechy považují za nutriční doplněk, protože jsou bohaté na bílkoviny a nenasycené tuky. Italský bylinář Mattioli věnuje lískovým ořechům celou kapitolu ve svém herbáři a uvádí několik užitečných rad, jak je využít.
- Ricin na kůžiRicínový olej se získává skočce obecného. Má zajímavé lidové názvy, mezi které patří i Jonášovo stínidlo nebo psí blecha. V knize Přírodní antivirotika a antibiotika v kuchyni doporučujeme tento olej na akné, svědivou kůži, místa se suchou pokožkou, bradavice a menší vyrážky.
- Paprika v léčběPaprika pochází z tropické Ameriky a kdysi se jí říkalo indiánský pepř nebo také pepřika. Obsahuje alkaloidy a fytoncidně působící směs saponinů, silice a organické kyseliny. Paprika také zlepšuje periferní cirkulaci krve.
- JiaogulanGynostema pětilistá čili jiaogulan roste v mém skleníku už deset let. Kdysi jsem koupil jednu sazeničku v Norimberku na Hauptmarktu, kde ji prodávali pod názvem rostlina stoletých. Jiaogulan patří mezi významná antivirotika, má vynikající účinky na oběhovou soustavu a působí jako prevence proti rakovině.
- Švestkové listíŠvestka domácí roste v jižní Evropě od dob Římské říše a u nás od vlády Karla IV., který ji sem dovezl poprvé a po němž se jí lidově říká karlata. Pavel Váňa ve svých Radách bylináře Pavla upozorňuje na využití švestkových listů při zánětech v hrdle.
- Artyčoky pomohou játrůmArtyčoky chválil a jako léčebný prostředek doporučoval už Mattioli. Svým játrům můžete ulevit tak, že si budete artyčok připravovat zatepla jako lahůdku, naložíte ho nebo si z něj vyrobíte homeopatikum. Na některých trzích můžete v současné době vidět i květ artyčoku, který je opravu nádherný.
- Zlatavý čaj z hluchavkyKdyž utrhnete květy hluchavky bílé, můžete z jejich konců vysát sladký nektar. Na konci léta ho bude dost. Také z nich připravíte čaj nádherné zlatavé barvy a jemné, nevtíravé chuti, jak ho popisují Jiří Janča a Josef Zentrich v Herbáři léčivých rostlin.
- Maria TrebenMaria Treben byla věřící a celé její životní dílo provází pokora a úcta ke stvořenému. „Stala jsem se známou,“ napsala si ve svém sešitu, „aniž bych tomu chtěla. Bylo to často velmi náročné. Ale co jsem mohla dělat? Mohla jsem odmítnout přání tolika lidí, odepřít jim své vědomosti a zkušenosti? Rozpoznala jsem v tom svůj úkol, cítila jsem, že musím vyhovět přáním svých bližních, že musím pomáhat, kde mohu.“
- Jiří JančaJeho jméno bude u nás navždy spojeno s pojmem alternativní medicína, a to nejen díky jeho průkopnické stejnojmenné knize z roku 1991. Jeho životní příběh je téměř filmový: V době německé ofenzívy v Ardenském lese se ve dvaceti letech účastnil bojů v belgických lesích a utrpěl podélný průstřel levé paže. Ztratil polovinu krve a jen zázrakem se dostal do polní nemocnice americké armády, kde operoval turecký lékař.
- Zemské jahody pro srdce i krásuLesní jahoda, botanicky jahodník obecný, dozrává po celé léto. „Pojídání jahod hasí žízeň a dobře slouží horkému a cholerickému žaludku,“ píše italský bylinář Mattioli.
- Před bezem pokleknuV knize Svět přírodních antibiotik popisujeme s MUDr. Josefem Jonášem jednoduchý čaj z květů, který je účinným prostředkem při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a nedostatečné činnosti žlučníku, ekzémech a zánětech různého původu.
- Kokoška pastuší tobolkaKokoška pastuší tobolka je esteticky, fytoterapeuticky i kulinářsky velice zajímavá bylina. Autoři Herbáře léčivých rostlin píší, že se užívá pro zastavení bílého výtoku a zastavuje také vnější a vnitřní krvácení.
- Petrklíč podle Pavla VániRecept legendárního znalce léčivých bylin na astma a problémy s dýchacími cestami s použitím prvosenky jarní, známé jako petrklíč.
- Trnkové květy na snížení sodíku v těleTrnkové květy jsou právě na vrcholu. Čaj z trnkových květů pomáhá snížit hladinu sodíku, a proto je prospěšný také ledvinám. Kromě toho upravuje spodní hodnoty při vysokém krevním tlaku.
- Začínají růst plané česnekyČesnek z čeledi liliovitých patří snad k nejrozšířenějším a nejstarším léčivým rostlinám na světě. Existuje více druhů a poznáte je podle intenzivního pachu, který způsobuje hlavně allicin. Díky němu účinkuje česnek obecně proti bakteriálním zárodkům rezistentním na penicilin.
- Kurkuma do čaje i do meduKurkuma je účinným přírodním antibiotikem působícím proti mikrobům, virům a kvasinkám.
- Břečťan na revma„Břečťan je velice vhodný na obklady při revmatických bolestech, při artritidách. Je vynikající na zevní použití,“ říká Vláďa Vytásek v únorovém čísle měsíčníku Regenerace.
- Zimní čas aloeBěhem roku pomůže šťáva z aloe vaší mikroflóře, kde působí jako prebiotikum. Je proto vynikající do smoothies, kam můžete před rozmixováním nařezat celý oloupaný list.