Rubriky
Byliny

Atraktylis velkoúborný

Atraktylis velkoúborný (Atractylodis macrocephalae) pochází z Mandžuska a odtud se rozšířil do Koreje a Číny, kde se dnes pod názvem cāng zhú pěstuje v provinciích Chu-nan, Chu-pej, Če-ťiang a Ťang-si. Jeho hnědý kořen se sbírá v zimě a suší se na slunci. Obsahuje řadu éterických olejů, především α- a β-humulen a α-kurkumen, polysacharidy, esenciální aminokyseliny, vitaminy B a C a prebiotický inulin.

Už v roce 1983 přišel časopis Journal of Natural Products s informacemi o hepatoprotektivním působení atralaktisu díky specifickým látkám atraktylon a hinesol. Protože se v tradiční čínské medicíně používá do směsí pro posílení životní energie čchi a klade se na roveň ženšenu, byl jednou z bylin, které byly začátkem roku 2020 zkoumány v souvislosti s podporou léčby nemoci covid-19. Dalším důvodem bylo, že snižuje celkové zahlenění organismu a podporuje vykašlávání, a také výsledky řady studií, které prokázaly, že esenciální oleje, které obsahuje, působí protizánětlivě, zabraňují růstu nádorových buněk a pomáhají při chronické bronchitidě.

Atraktylis nesmějí užívat zranění a žíznící lidé a neměl by se užívat při vředech a refluxu a kombinovat s léky při poruchách krevní srážlivosti.

Sdílejte článek na: