
Tajné zbrané rostlin
Josef Jonáš, Jiří Kuchař
V knize Svět přírodních antibiotik jsme samozřejmě nemohli opomenout dobromysl obecnou (Origanum vulgare), oblíbenou jako kuchyňské oregano. Je to jedna z hlavních ingrediencí směsi známé jako provensálské koření. Samotná bylina má mnoho poetických lidových názvů, kromě jiných třeba pamajorán, saský balzám nebo dobruškové semeno.


Dobromysl obsahuje kromě jiných látek karvakrol, který má také antivirotické účinky. V knize uvádíme řadu způsobů jejího využití, například dobromysl zadělanou s medem na způsob lektvaru nebo medoviny, která vyčišťuje a otevírá průdušky a mírní kašel. Květy, kterým neodolají ani motýli, jak je vidět na fotografii, jsou vynikající nejen do salátů, ale i pro přípravu vína z dobromysle.
Články MUDr. Josefa Jonáše
- Třapatkovka – léčivá přítelkyně z Nového světaTřapatkovka nachová, dříve třapatka, známá také z latinského rodového jména jako echinacea, je jednou z důležitých antibiotických bylin a uplatňuje se i proti virům.
- Dobromysl proti bakteriímDobromysl obecná, oblíbená jako kuchyňské oregano, je jedna z hlavních ingrediencí směsi známé jako provensálské koření. Obsahuje kromě jiných látek karvakrol, který má také antivirotické účinky.
- Levandulový ocetLevandule lékařská, lidově zvaná také špikrnágl, právě teď krásně kvete, a tak máte skvělou příležitost připravit si některý z netradičních a přitom vynikajících druhů olejů nebo octů.
- Saturejka jako skvělý zdroj silicTakhle krásně teď kvete saturejka zahradní, kterou připomíná už Dioscorides. Jako koření se používá samostatně a je součástí balkánské směsi čubrica, oblíbené při přípravě masa a zapékané zeleniny, do pomazánek, polévek a luštěninových pokrmů.