Rubriky
Byliny

Afroditino kydónijské jablko do kuchyně

Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Vláďa Vytásek
Začněte se kolem sebe dívat pozorně, protože ze zkušenosti vím, že rostlina, která nám chce pomoci, se někdy objeví na zahrádce sama. Mnohdy zaznamenáme její energii jako slabý záblesk nebo úsměv na nás. V této knize se setkáte s rostlinami, které možná důvěrně znáte. Některé k vám přečnívají od sousedů a jiné rostou na zahradě nebo kolem plotu často úplně bez povšimnutí. Uvádím tady i léčivé byliny, keře a stromy, které si můžete vysadit, protože u vás najdou ideální podmínky ke svému růstu. Některé z nich doporučuji i k domácímu pěstování.
→ Prolistujte si knihu

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga), kydónyjské jablko nebo také kutnový strom, rostla v posvátném sadu bohyně Afrodité. Její plody, kdoule, a jejich využití popisuji v knize Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu. Mají vysoký obsah flavonoidů, a proto vykazují velkou antioxidační aktivitu. Jako nejvýznamnější se v tomto ohledu ukázaly odrůdy Vranja a Hemus.

U nás nejsou pěstování kdouloně ani konzumace plodů příliš rozšířené. Přitom v našich podmínkách netrpí běžnými chorobami ovocných stromů a jejich pěstování by se vyplatilo. V knize upozorňuji i na další pozoruhodnou vlastnost kdoulí, a sice jejich schopnost vyrovnávat acidobazickou rovnováhu narušenou přílišnou konzumací kysele působících potravin. Jestli se k těmto sympatickým plodům dostanete, nabízím i následující recept.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Kdouloň obecná, foto: archiv nakladatelství Eminent

Recept na kdoulové želé

Kdoule se nejprve odšťavní, nejlépe v parním odšťavovači. Šťáva se nalije do hrnce, vmíchá se třtinový cukr a přidá se koření. Uvede se do varu a nechá dvě minuty vařit. Pak se koření vyjme a želé se naplní do sklenic, které se pevně uzavřou.

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: