Rubriky
Byliny

Břečťan na revma

Moje domácí bylinková klasika
Vláďa Vytásek
Léčivky vnímám především jako pomocníky a přátele z rostlinné říše, kteří nám pomáhají udržet nebo zlepšit naše zdraví. Mým přáním je, aby se prostřednictvím této knihy stal můj domácí bylinkový svět i vaším.
UKÁZKY Z KNIHY

„Břečťan je velice vhodný na obklady při revmatických bolestech, při artritidách. Je vynikající na zevní použití,“ říká Vláďa Vytásek v únorovém čísle měsíčníku Regenerace. Když jsem u něj v prosinci byl, ptal jsem se, proč ho nezařadí do knihy Moje léčivé byliny na zahradě a kolem plotu, která vyjde na jaře v nakladatelství Eminent, když kolem plotů roste velmi často. „Někdo by si z toho mohl snaživě udělat čaj a přiotrávit se, což by byl problém. Břečťan zrovna patří mezi rostliny, u kterých se domácí výtažky prostě nedají vnitřně použít. Při průmyslové výrobě, kterou v kuchyni nejsme schopni napodobit, se z něj jedovaté látky vytahují chemicky. Proto například sirup Hedelix na kašel nejenže není jedovatý, ale je naopak velice účinný.“

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Vláďa Vytásek v únorové Regeneraci kromě jiného také vysvětluje, proč mají v Anglii a přímořské Francii stavby bez omítek. Foto: Jiří Kuchař.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: