Rubriky
Byliny

Borůvka kanadská právě kvete

Moje domácí bylinková klasika
Vláďa Vytásek
Léčivky vnímám především jako pomocníky a přátele z rostlinné říše, kteří nám pomáhají udržet nebo zlepšit naše zdraví. Mým přáním je, aby se prostřednictvím této knihy stal můj domácí bylinkový svět i vaším.
UKÁZKY Z KNIHY

O borůvkách píši v knize Moje domácí bylinková klasika. Nejlepší jsou samozřejmě ty, které nasbíráte v lese, ale zahradu vám nyní krásně ozdobí borůvky kanadské, botanicky brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosun). Pěstovali je už indiáni žijící ve východním pásu rozkládajícím se od kanadské provincie Ontario až na jih po Texas. Její ekonomické využití zahájila roku 1908 dcera kvakerských rodičů Elizabeth Coleman White z New Jersey. Dnes existují desítky kultivarů, z nichž některé se prodávají i u nás. Určitou výhodou samozřejmě je i to, že je máte doma po ruce, a znám lidi, kteří na zahradě vysadili desítky keřů.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Borůvka kanadská, foto: Jiří Kuchař

Plody obsahují lehce stravitelné cukry, což už za pár týdnů poznáte podle příjemné chuti, také vlákninu, draslík, který je důležitý pro antivirotickou prevenci, a řadu vitaminů. V této době borůvka kanadská právě kvete a její nektar velmi chutná i čmelákům. Z plodů si později můžete připravit žahour, jehož přípravu najdete v knize na fotografiích v detailním postupu.

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: