
Maria Treben
Obsáhlé, mimořádně cenné a systematické receptářové dílo je v kontextu knih legendární rakouské bylinářky doslova stěžejní.
Vloni jsme zveřejnili recept na jednoduchý protivirový čaj z odkazu rakouské bylinářky Marie Treben, autorky slavné knihy Byliny z Boží zahrady. Potřebujete do něj rozkrájenou kůru ze dvou dobře omytých biocitronů, dva stonky čerstvé nebo polévkovou lžíci sušené citronové trávy a čtyři celé bobkové listy (ty ale nedávejte těhotným). Vše zalijte v hrnci litrem vroucí vody a po dobu tří až čtyř minut vařte na malém plameni. Potom nechte čaj dalších deset minut vyluhovat, přeceďte do termosky a pijte po doušcích teplý po celý den.


Biocitrony můžete občas nahradit pomeranči nebo mandarinkami v biokvalitě, podle toho, co je zrovna k dispozici. Chuť je pak jiná než u čaje s citrony, ale efekt velmi podobný.
Články Jiřího Kuchaře
- Citronový obklad krkuCitron vás v horku velmi osvěží a kromě toho vyrovná vaši acidobazickou rovnováhu. Citronový obklad krku zmírňuje otoky a zchlazuje. Je dobré přiložit ho okamžitě, jakmile vás v létě začne škrábat v hrdle nebo se lehce začnou zvětšovat mandle.
- Kokoška neboli kaša proti parodontózeKokoška pastuší tobolka má prokázané antibakteriální účinky a je také zdrojem antioxidantů. Vynikající je pro dezinfekci ústní dutiny.
- Česnáček je nejlepší čerstvýŽvýkáním česnáčkových listů pomůžete vaší ústní dutině, zejména pokud máte paradentózu. Když je nakrájíte nadrobno, skvěle s nimi chuťově vylepšíte salát a navíc ho významně obohatíte o vitamín C.
- Natrhejte si trnkové květy, dokud jsouTrnka obecná je jeden z velmi nápadných keřů jarních strání a mezí, protože právě nádherně kvete. Bude to trvat maximálně ještě týden, maximálně dva.
- Vřesovec vám poroste i za oknemVřesovec roste téměř kdekoli, protože vůbec není náročný na pěstování. Lidově se mu říká také šedivník. Obsahuje látky, které ničí mikroorganismy, a to včetně virů.
- Vlaštovičník větší – první z poslů jaraJeden z prvních poslů jara, vlaštovičník větší, se už dere na světlo Boží. Výrobu tinktury z něj jako první popsal Jiří Janča v knize Alternativní medicína. Měl ho mezi základními prostředky svojí lékárny první pomoci lidem.
- Protivirový čaj Marie TrebenRecept na jednoduchý protivirový čaj z odkazu rakouské bylinářky Marie Treben, autorky slavné knihy Byliny z Boží zahrady.
- Levandulová koupel při nachlazení a na ekzémyZ levandule, lidově také špikrnátu, se tradičně používá krásný modrý květ. V prosinci už zmizel, ale k dispozici je nať. Levandulová koupel je vynikající pro regulaci krevního oběhu a čistí pleť při vyrážkách, ekzémech a akné.
- Břečťan na kašel i nežityBřečťan považují lidé za toxický, ovšem to se týká jen jeho bobulí. V lékárnách se prodává sirup, který přímo nese latinské jméno Hederix. Břečťan popínavý má řadu lidových názvů. Mezi pozoruhodné patří starohorácký blušť nebo chodský beštrant.
- Jmelí proti kvasinkámJmelí bílé, kromě dobře známých lidových názvů také bleskové nebo čertovo koště, je jedním ze symbolů Vánoc. Jako parazit roste na stromech po celý rok a za nejlepší se považuje z jabloní nebo z borovic.
- Jetel ještě kveteAž si budete dělat bavorský nálev zastudena, můžete do něj stále ještě přidat hlávky kvetoucího jetele lučního. Už jich není moc, ale ještě se najdou. Mají silné desinfekční a očistné účinky, a proto se používají při průjmech.
- Právenka pomůže v současné doběMezi nejvýznamnější byliny, které uvádějí autoři knihy Svět přírodních antivirotik, patří právenka latnatá. Pod názvem „Kalmegh“ se k nám dováží z Indie a jejím hlavním účinkem je ovlivnění signálních molekul, které dovedou zastavit neregulovaný růst buněk způsobený viry.
- Pámelník – lidově praskavý bobulePámelník bílý se k nám dostal přes Anglii během osídlování Nového světa, kde byl oblíbenou potravou virginských jelenů nebo medvědů grizzly. Původně rostl i v Kanadě, kde z něj indiáni vařili oblíbenou polévku a vyráběli mýdlo. Pro svoji podobnost s barvou plodů se mu u nás lidově říkalo nepravé jmelí.
- Šípky: Podzimní evergreenZ šípků získáte skutečně čistý přírodní vitamin. Pokud necháte šípky přejít mrazem, u stopky změknou a vy si můžete vymačkat lahodný vitamin přímo do úst. Plody růže šípkové ovšem obsahují i třísloviny, slizy, flavonoidy a řadu minerálních látek.
- Keř pro posílení imunityRakytník řešetlákový je keř s plody tak mimořádnými, že ho autoři Herbáře léčivých rostlin zařadili do základní sestavy bylin. Ve velké oblibě ho měl i Pavel Váňa, který vždycky koncem podzimu rozdával přátelům lahvičky s čerstvou šťávou.
- Netřesk proti přílišné čmýřeNetřesk střešní byl oblíbenou rostlinou bylináře Pavla Váni. Na přednáškách o něm říkal, že slouží proti přílišné čmýře. Měl tím na mysli silnou menstruaci.
- Bodlák proti ateroskleróze a horečkámBodlák nicí je v našem podnebném pásmu původní druh, který ovšem z přírody rychle mizí. Studie prováděné v Indii nebo USA prokázaly, že nejúčinnější látkou v něm je kyselina linolová.
- Aleš VítJUDr. Aleš Vít se narodil roku 1953 ve Velkých Hamrech. O houby a přírodu zajímá od dětství. Po vystudování právnické fakulty působil jako vedoucí proslulé Čínské restaurace…