
Tajné zbrané rostlin
Josef Jonáš, Jiří Kuchař
Konečně začal kvést černý bez. Autoři knihy Svět přírodních antibiotik píší, že bezem se v antice léčilo skoro všechno, včetně kousnutí vzteklými zvířaty. Znala ho ájurvéda, tradiční čínská medicína i evropské a americké léčitelství. Důvodem je neobyčejně vysoké množství látek s řadou antibiotických účinků, které tato rostlina obsahuje.



Prevence a terapie pomocí domácích prostředků
Josef Jonáš, Jiří Kuchař
Čerstvé bezové květy můžete využít jako bavorský nálev zastudena, udělat si z něj klasický nálev nebo se může stát součásti antibiotické sklenice, kterou popisují autoři knihy Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni.
Jeden z lidových názvů bezu černého (Sambucus nigra) vypovídá za vše – Boží dar. Dioscorides v 1. století doporučoval žvýkat jeho kúru při bolestech zubů. Čaj z květů je účinným prostředkem při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a nedostatečné činnosti žlučníku, ekzémech a zánětech různého původu. Můžete ho připravit z čerstvých právě rozvitých květů, anebo si je nasušit do zásoby. Skvělou prevenci virových onemocnění dýchacích cest nabízí limonáda z lehce zkvašených bezových květů.
Skvělý recept na šumavské kosmatice
- 500 ml mléka
- 4 větší květenství bezu
- 2 vejce
- 20 g droždí
- 400 g hladké mouky
- olej na smažení
- špetka třtinového cukru
Ve vlažném mléce rozkvedláme sůl, cukr, mouku, rozdrobené droždí a vejce tak, aby vzniklo hladké hustší těstíčko. Potom do něho zamícháme nadrobno nastříhané květy bezu i s menšími stopkami, větší stopky odstraníme. Těstíčko necháme stát přikryté utěrkou na teplém místě, dokud kynutím nezdvojnásobí svůj objem. Vykynuté těsto lehce promícháme a naléváme do vymaštěných jamek lívanečníku. Smažíme dozlatova po obou stranách.
Podáváme se zeleninovými saláty nebo se špenátem. Můžete vyzkoušet i sladkou variantu. Mimochodem: víte, že kosmatý znamenalo v češtině Karla Václava Raise zarostlý?
Články Jiřího Kuchaře
- Česnáček je nejlepší čerstvýŽvýkáním česnáčkových listů pomůžete vaší ústní dutině, zejména pokud máte paradentózu. Když je nakrájíte nadrobno, skvěle s nimi chuťově vylepšíte salát a navíc ho významně obohatíte o vitamín C.
- Natrhejte si trnkové květy, dokud jsouTrnka obecná je jeden z velmi nápadných keřů jarních strání a mezí, protože právě nádherně kvete. Bude to trvat maximálně ještě týden, maximálně dva.
- Vřesovec vám poroste i za oknemVřesovec roste téměř kdekoli, protože vůbec není náročný na pěstování. Lidově se mu říká také šedivník. Obsahuje látky, které ničí mikroorganismy, a to včetně virů.
- Vlaštovičník větší – první z poslů jaraJeden z prvních poslů jara, vlaštovičník větší, se už dere na světlo Boží. Výrobu tinktury z něj jako první popsal Jiří Janča v knize Alternativní medicína. Měl ho mezi základními prostředky svojí lékárny první pomoci lidem.
- Protivirový čaj Marie TrebenRecept na jednoduchý protivirový čaj z odkazu rakouské bylinářky Marie Treben, autorky slavné knihy Byliny z Boží zahrady.
- Levandulová koupel při nachlazení a na ekzémyZ levandule, lidově také špikrnátu, se tradičně používá krásný modrý květ. V prosinci už zmizel, ale k dispozici je nať. Levandulová koupel je vynikající pro regulaci krevního oběhu a čistí pleť při vyrážkách, ekzémech a akné.
- Břečťan na kašel i nežityBřečťan považují lidé za toxický, ovšem to se týká jen jeho bobulí. V lékárnách se prodává sirup, který přímo nese latinské jméno Hederix. Břečťan popínavý má řadu lidových názvů. Mezi pozoruhodné patří starohorácký blušť nebo chodský beštrant.
- Jmelí proti kvasinkámJmelí bílé, kromě dobře známých lidových názvů také bleskové nebo čertovo koště, je jedním ze symbolů Vánoc. Jako parazit roste na stromech po celý rok a za nejlepší se považuje z jabloní nebo z borovic.
- Jetel ještě kveteAž si budete dělat bavorský nálev zastudena, můžete do něj stále ještě přidat hlávky kvetoucího jetele lučního. Už jich není moc, ale ještě se najdou. Mají silné desinfekční a očistné účinky, a proto se používají při průjmech.
- Právenka pomůže v současné doběMezi nejvýznamnější byliny, které uvádějí autoři knihy Svět přírodních antivirotik, patří právenka latnatá. Pod názvem „Kalmegh“ se k nám dováží z Indie a jejím hlavním účinkem je ovlivnění signálních molekul, které dovedou zastavit neregulovaný růst buněk způsobený viry.
- Pámelník – lidově praskavý bobulePámelník bílý se k nám dostal přes Anglii během osídlování Nového světa, kde byl oblíbenou potravou virginských jelenů nebo medvědů grizzly. Původně rostl i v Kanadě, kde z něj indiáni vařili oblíbenou polévku a vyráběli mýdlo. Pro svoji podobnost s barvou plodů se mu u nás lidově říkalo nepravé jmelí.
- Šípky: Podzimní evergreenZ šípků získáte skutečně čistý přírodní vitamin. Pokud necháte šípky přejít mrazem, u stopky změknou a vy si můžete vymačkat lahodný vitamin přímo do úst. Plody růže šípkové ovšem obsahují i třísloviny, slizy, flavonoidy a řadu minerálních látek.
- Keř pro posílení imunityRakytník řešetlákový je keř s plody tak mimořádnými, že ho autoři Herbáře léčivých rostlin zařadili do základní sestavy bylin. Ve velké oblibě ho měl i Pavel Váňa, který vždycky koncem podzimu rozdával přátelům lahvičky s čerstvou šťávou.
- Netřesk proti přílišné čmýřeNetřesk střešní byl oblíbenou rostlinou bylináře Pavla Váni. Na přednáškách o něm říkal, že slouží proti přílišné čmýře. Měl tím na mysli silnou menstruaci.
- Bodlák proti ateroskleróze a horečkámBodlák nicí je v našem podnebném pásmu původní druh, který ovšem z přírody rychle mizí. Studie prováděné v Indii nebo USA prokázaly, že nejúčinnější látkou v něm je kyselina linolová.
- Aleš VítJUDr. Aleš Vít se narodil roku 1953 ve Velkých Hamrech. O houby a přírodu zajímá od dětství. Po vystudování právnické fakulty působil jako vedoucí proslulé Čínské restaurace…
- Čechratka neprávem přehlíženáHoubařská sezóna běží, ale tuhle houbu nejspíš běžně sbírat nebudete. Jmenuje se běločechratka obrovská a její klobouk může skutečně dorůst až půl metru. Teď jsou plodnice ještě docela malé a vhodné k jídlu.
- Rdesno neboli vrbiceRdesno blešník má kouzelný lidový název hořčák šťávolistý. Je vynikajícím prostředkem proti průjmům i jako dezinfekční protizánětlivý prostředek především v močových cestách.