Rubriky
Byliny

Zvěšinec zední

Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Vláďa Vytásek
Začněte se kolem sebe dívat pozorně, protože ze zkušenosti vím, že rostlina, která nám chce pomoci, se někdy objeví na zahrádce sama. Mnohdy zaznamenáme její energii jako slabý záblesk nebo úsměv na nás. V této knize se setkáte s rostlinami, které možná důvěrně znáte. Některé k vám přečnívají od sousedů a jiné rostou na zahradě nebo kolem plotu často úplně bez povšimnutí. Uvádím tady i léčivé byliny, keře a stromy, které si můžete vysadit, protože u vás najdou ideální podmínky ke svému růstu. Některé z nich doporučuji i k domácímu pěstování.
→ Prolistujte si knihu

Staré kamenné zdi vyhovují zvěšinci (Cymbalaria muralis) nejlépe a podle nich dostal i svoje druhové jméno. Daří se mu tam, kde jiné byliny nerostou, u nás je téměř neznámý a do knihy Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu jsem ho zařadil proto, aby se dostal do širšího povědomí.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Zvěšinec zední, foto: archív nakladatelství Eminent

Vytrvalá bylina z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) má krásné fialové kvítky a k nám se dostala z Alp. Její nať obsahuje velké množství vitaminu C a má zajímavé protizánětlivé účinky. Galén radil přikládat jej zevně proti zánětům, palčivým otokům a na růži na noze. Obklad z podrcené nati podporuje hojení ran a hemoroidů. Přitom je velice vhodná kombinace s čerstvou natí ptačince prostředního (Stellaria media).

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: