Fialka z čeledi violkovitých (Violaceae) už krásně kvete. Nenápadná krása a nádherná vůně fialkových květů mě fascinuje už od dětství. Sbírala jsem je tehdy na valech pardubického zámku, kam jsme chodívali na jarní procházky. V našem okolí už ale bohužel žádné koberce fialek nerostou a těch pár trsů na zahrádce si spíš hýčkám a květy nechávám včelkám.
Vláďa Vytásek píše v knize Můj bylinkový svět, že o ní bylinářská tradice říká, že čím je květ tmavší, tím je léčivější. Možná máte větší štěstí a můžete fialky ve vašem okolí sbírat v hojném množství. Využijte je nejen jako lék na dýchací cesty, ale také jako chutné zpestření sladkých moučníků. Jedlé jsou květy všech fialek i jejich mladé zelené lístky. Na ozdobu sladkých pokrmů můžete stejně tak použít i pestré květy macešek.
Fialkový sirup
Už Mattioli psal o fialkovém sirupu, že je užitečný pro lidi „chudé a potřebné“. Podobný sirup si snadno připravíte i dnes: Květy fialek vložíte do skleněné varné nádoby nebo konvice a zalijete vařící vodou. Přikrytý nálev necháte macerovat 6 – 8 hodin, přecedíte a znovu zahřejete. Do horké vody přidáte čerstvé fialky a postup opakujete vždy s novými květy fialkycelkem třikrát. Hotový fialkový nálev v kastrolu smícháte s cukrem tak, že na 1 litr nálevu přidáme 1 kg cukru. Když nepoužíváte rafinovaný, přidejte třtinový cukr typu demerara. Směs přivedete k varu a pár minut nechte přejít varem. Na konec můžete přidat šťávu z několika citrónů nebo špetku kyseliny citrónové. Přidání citronů nebo kyseliny citrónové působí konzervačně a chuť sirupu je příjemnější, nakyslá. Přitom změní barvu z modré do fialovočervené. Vřelý sirup přelijete do lahviček vypláchnutých alkoholem a hned zavíčkujete. Pomůže při nachlazení, chrapotu a kašli a také mírně zklidňuje.
Fialkový med
Asi nejšetrnější způsob, jak uchovat vůni a léčivou sílu fialkových květů, je výroba fialkového medu. Pokud použijetepro přípravu zcukernatělý med, předem jej mírně nahřejte ve vodní lázni, aby se stal polotekutý. Med smíchejte s libovolným množstvím fialkových květů, které můžete v medu nechat, anebo je poté, co med přijme jejich vůni, přecedíte. Voňavý med používáme jako sladidlo do krémů na moučníky, do sladkých nápojů a jídel.
Fialková smetana
Místo obyčejné šlehačky si můžete moučníky ozdobit fialkovou smetanou. Květy fialek nechte přes noc macerovat v lednici ve smetaně ke šlehání, která do sebe krásně natáhne fialkovou vůni. Druhý den květy scedíte a smetanu s trochou cukru ušleháte. Můžete ji použít na muffiny a jiné moučníky, které ještě před podáváním čerstvými kvítky fialky dozdobíte.
Nové články
- Zimní evergreenBřezovník obecný obsahuje celou řadu bioaktivních účinných látek, které inhibují růst bakterií E. Coli, působí proti zánětům a potlačují vznik edémů.
- Pozdně podzimní čirůvkaČirůvka fialová je celkem snadno poznatelná podle fialového zbarvení celých plodnic a pozdního výskytu na přelomu podzimu a zimy. Vyrůstá často ve větších skupinách pohromadě nebo dokonce v „čarodějných“ kruzích. Čirůvka má antibakteriální, antifungální a antioxidační účinky.
- Hlíva dubováHlíva dubová patří mezi nejchutnější hlívy. Pokud si ji uděláte naplátkovanou a lehce osolenou na másle, budete mít nejen skvělý kulinářský zážitek, ale váš organizmus ocení i její antivirové a antioxidační účinky.
- Podzimní hálkový popelHálky jsou vlastně domečky žlabatek, blanokřídlého hmyzu. Dávaly se pod polštář a věřilo se, že navozují klidný spánek. Lihovou tinkturou z hálek, kterou si můžete připravit na celý rok, lze potírat opary nebo běžné spáleniny.
- Václavky najdete skoro všudeVáclavek u nás roste asi osm druhů, některé na jehličnanech, jiné na listnáčích. Všechny jsou jedlé, ale vyžadují delší tepelnou úpravu. Extrakty z plodnic a myceliálních kultur václavek působí antibioticky vůči různým patogenním bakteriím.
- Bedla je krásná a užitečnáBedel u nás roste víc druhů, ale nejznámější z nich je bedla vysoká. Podle lidové tradice působí příznivě proti ženské neplodnosti. Její hlavní léčivé účinky jsou imunomodulační, antioxidační, antibakteriální, protizánětlivé a protirakovinové.
- Nenápadný ptačinecJako náplast pokrývá ptačinec zjizvenou zemi a pomáhá jí léčit se. Ptačinec prostřední, zvaný někdy také ptačinec žabinec, čistí zahleněné průdušky, léčí cysty, uklidňuje kožní podráždění, svědění, ekzémy, léčí záněty očí, modřiny, bolavá místa a hemoroidy.
- Podzimní klouzekKlouzek kravský je svým vzhledem a pružnou dužninou docela snadno odlišitelný od ostatních druhů. Najdete ho vždy jen pod borovicemi na kyselejších nebo písčitých půdách.
- Plody hlohu vás ochráníHlohové větvičky s plody můžete nyní použít tak, jak to dělali staří Římané a Slované, kteří věšeli větvičky nade dveře, aby chránili obydlí a chlévy před škodlivými duchy a před neštěstím. Podle keltských pověstí člověk, který usne u hlohového keře, nezestárne ani o minutu a po probuzení získá novou osvěžující energii.