Rubriky
Osobnosti

Vláďa Vytásek

O byliny se začal Vláďa Vytásek zajímat po vojně, na jaře roku 1985, kdy si jejich pomocí vyléčil žaludeční vředy. Roku 2006 lektoroval s Pavlem Váňou bylinkové kurzy pro Centrum Kruh v Dlouhých Stráních v Jeseníkách. Až do smrti legendárního novobydžovského bylináře Pavla byli velmi dobří přátelé a na zahrádce od něj dodnes má eleuterokok ostnitý. Tento u nás docela vzácný a pro něj památný keř je vyfocený i v jeho knize Můj bylinkový svět. „V dnešní době bude tato bylina pro mnoho lidí zajímavá také tím, že se uplatňuje při léčbě nemocí, které způsobují viry.

Bylinář z Litovle se seznámil s Jaroslavem Duškem v roce 2017 na akci ke čtvrt století měsíčníku Regenerace. Při natáčení Duše K pak vzniklo přátelství, které trvá dodnes. Jaroslav Dušek mu říká Rytíř růže stolisté.

Věří tomu, že nám naše Matička Země vždycky dá to, co potřebujeme. „A není žádná náhoda, že to, co se nám samo objeví na zahrádce, pro většinu lidí ovšem jako nežádoucí plevel, je pro nás to nejlepší. To je důvod, proč bychom měli používat léčivky ze stejného klimatického pásma.“ 

Vláďa Vytásek má rád všechny léčivky, ale tou zřejmě nejoblíbenější je pro něj skoro zapomenutá růže stolistá, která v minulosti patřila v klášterních zahradách mezi léčivkami na první místo. Má širokospektrální léčivé využití nejen ve hmotné formě čaje, tinktury nebo sirupu, ale svou vůní a krásou dokáže zklidnit a zharmonizovat člověka.

V měsíčníku Regenerace vede od roku 2012 pravidelnou rubriku o léčivých bylinách. Vznikla na podnět Pavla Váni a na jeho přání, aby po něm pokračoval v psaní. Píše o bylinách pro dané vegetační období, ve kterém rostou a kdy se mají sbírat. Zajímavý rozhovor s Vláďou Vytáskem najdete na webu nakladatelství Eminent.

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: