Rubriky
Byliny

Divizna duchovního vzestupu

Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Vláďa Vytásek
Začněte se kolem sebe dívat pozorně, protože ze zkušenosti vím, že rostlina, která nám chce pomoci, se někdy objeví na zahrádce sama. Mnohdy zaznamenáme její energii jako slabý záblesk nebo úsměv na nás. V této knize se setkáte s rostlinami, které možná důvěrně znáte. Některé k vám přečnívají od sousedů a jiné rostou na zahradě nebo kolem plotu často úplně bez povšimnutí. Uvádím tady i léčivé byliny, keře a stromy, které si můžete vysadit, protože u vás najdou ideální podmínky ke svému růstu. Některé z nich doporučuji i k domácímu pěstování.
→ Prolistujte si knihu

Jak uvádím v knize Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu, z divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) se léčivě využívají jenom květy. Římští legionáři používali dlouhé lodyhy jako pochodně nebo je namáčeli do vosku a zapalovali při slavnostech a pohřbech. „Žádná rostlina se však netěší takové vážnosti u Římanů jako Hierabotané, tj. svatá,“ píše Plinius. „Někteří jí říkají i Peristereon, my pak Verbanaca.“ Z této tradice pochází náš lidový název čarodějnická svíce nebo louč. Ze suchých stvolů divizny si je můžete vyrobit také a během zimních večerů rozjímat při jejich nevšední vůni. Podle signatur Paracelsovské medicíny je tato rostlina vhodná pro lidi, kteří se snaží o duchovní vzestup co nejkratší cestou a odmítají jakékoliv drobné přestupky, kterými se je okolí snaží strhnout zpět.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum), foto: archiv nakladatelství Eminent

„S jejími pruty,“ doplňuje Plinius, „chodívali vyslanci k nepříteli, jí se utírá obětní stůl Jovův, čistí a žehnají domy. Gallové její pomocí losují a dávají věštné odpovědi. Sbírat se musí při východu Siria, ale tak, aby ani Měsíc ani Slunce sbírajícího nespatřily. Země se předem usmíří plástvemi medu. Opíše se kruh železným nástrojem; nutno ji vykopat levou rukou a zvednout ji do vzduchu. V chládku se odděleně suší listy, lodyha i kořen.“

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: