
Léčivé houby v terapii a kuchyni
Radomír Socha, Aleš Vít
Jednou z opravdu milých hub začátku podzimu je pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum). Jak uvádíme v knize Houby z Boží lékárny, můžete ji najít ještě v listopadu, ale právě teď raší na pařezech nádherné mladé plodnice.
Kdysi se prášek ze sušené houby používal v lidové i oficiální medicíně pro zastavení krvácení menších ran. Tato houba je významná pro svoje antibakteriální a antifungální účinky. Protože obsahuje fenolické látky a flavonoidy, je zajímavá i pro svoje antioxidační účinky.

Mladé čerstvé pýchavky jsou velice chutné. V knize uvádíme recept na restované pýchavky, které si můžete připravit jako přílohu místo brambor třeba k pečenému kuřeti. Vynikající jsou i pýchavky nakrájené nadrobno, které orestujete a můžete si je udělat třeba s vejcem.
Nové články
- Eukalyptus. Příjemný domácí pomocník„Když jsem trpěl rýmou, nechal jsem postavit na kamna kastrol s vodou a nakapat do něj trochu oleje z listů tohoto božského stromu,“ pochvaloval si kapitán James Cook eukalyptový olej.
- Krizová esence myrobalanuSlivoň myrobalán kvete v dubnu až květnu. Květy se používají v Bachových květových prostředcích, které pomáhají znovu získat kontrolu nad svými myšlenkami a činy. Používají se při výrobě „záchranného prostředku“, tzv. krizové esence.
- Zvěšinec jako zdroj vitaminu CZvěšinec zední většina lidí nezná a na kamenných zdech často ani nevnímá. V jižní Evropě se někdy používá jako salátová zelenina. Je bohatý na vitamin C a ve starém Římě se s ním léčily svrab a kurděje. Ve Francii je tradiční součástí jarních kúr.
- Bílé fialkyPodle bylináře Vládi Vytáska má violka bílá stejné léčivé účinky jako známější fialová odrůda. Můžete ji najít na procházce na kraji lesa na slunných místech. Hlavní indikací podle Jiřího Janči jsou záněty dýchacích cest, nemoci očí, uší a revmatismus.
- Česnek hadíČesnek hadí se podobně jako známější česnek medvědí dá využít v kuchyni do polévek nebo jako příloha k jídlu a do pomazánek. Píšu o něm v knize Moje léčivé rostliny polí, luk a strání.
- Božská bylinaKvět fialky byl oblíbený ve starověkém Řecku a stal se symbolem Athén. Zajímavou postavou řecké mytologie je Iamus, syn Apollóna a nymfy Evadne. Ta ho po narození opustila a nechala ležet v arkadské divočině na lůžku z fialek, kde ho hadi krmili medem.
- Sušené jehnědy bylináře PavlaPavel Váňa si na svých pošťáckých cestách autem v okolí Nového Bydžova všímal nejen léčivých bylin, ale i stromů a keřů. Od svojí matky, která pocházela ze Sudet, kde hojně roste líska, znal německý recept. Její jehnědy jsou, podobně jako vrbové, atraktivní nejen pro lidi, ale také pro mnoho druhů hmyzu.
- Překvapení jménem wasabiLoňské doporučení MUDr. Josefa Jonáše jsem si vzal k srdci a vysadil japonský křen. Dokud listy rostly, příležitostně jsem je pojídal a přidával do salátů, kde jsem ocenil jeho štiplavou chuť. Koncem léta jeho oddenky zvadly a já se s ním tiše rozloučil. Teď v březnu mě ale čekalo milé překvapení, protože na záhonu začaly rašit jeho listy.
- Ptačinec prostřední ve skleníkuMrazuvzdorná jednoletá hojně rostoucí bylina ptačinec prostřední, zvaný někdy také ptačinec žabinec, se zjara může nečekaně objevit i ve skleníku.