Rubriky
Byliny

Divoké máky na polích

Herbář léčivých rostlin (3)
Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Nejucelenější herbářové dílo v historii českých zemí s ilustracemi Magdaleny Martínkové přináší v této části byliny zařazené pod písmeny L až P.

Od první světové války se v zemích Commonwealthu používá vlčí nebo také polní mák jako symbol vzpomínky na padlé vojáky, protože běžně rostl na polích narušených válkou mezi zákopovými liniemi a „územím nikoho“. Kanadský lékař a básník John McCrae, který zemřel v lednu 1918 ve Francii na zápal plic, proslul svou básní Na flanderských polích:

Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svoji píseň řvou.

NOVINKA
Moje léčivé rostliny polí, luk a strání
Vláďa Vytásek
V knize moje léčivé rostliny polí, luk a strání najdete pestrou paletu „koření od Boha stvořenýho“, jak zní lidový popěvek. Rozkvetlá louka, okraje polí i divoce porostlé meze jsou nejen krásné, ale také velice užitečné. Lékař léčí, ale pestrá příroda uzdravuje, a tak na nás léčivě může působit nejen čaj z nasbíraných bylinek, jimiž si můžeme pomáhat po celý rok.
→ Prolistujte si knihu

Foto: Jiří Kuchař

U nás najdete rozsáhlé porosty vlčího máku (Papaver rhoeas) celkem běžně v obilných lánech. Černá semena jsou jedlá a mohou být konzumována buď samotná, nebo jako přísada do chleba. Okvětní lístky obsahují červené barvivo, které se používá v některých lécích a vínech. Sušené lístky se používají k vybarvení potpourris. 

V tradiční lidové medicíně se používal při dně a bolestech. Z okvětních lístků se vyráběl sirup, který se podával dětem na spaní. Autoři Herbáře léčivých rostlin uvádějí celou řadu možností jeho využití. Doporučují i homeopatické zpracování, protože kromě alkaloidů obsahuje řadu dalších účinných látek. Tinktura v potenci D3 se používá při obtížích dýchacích cest.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: